Beni Takip Edin !

12
Kasım
2013

Ali Balcı, Prof. Dr.,  2004 yılından itibaren Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapmakta ve burada lisans düzeyinde “Uluslararası İlişkilere Giriş” ve “Türk Dış Politikası” derslerinin yanı sıra lisansüstü düzeyde “Osmanlı Uluslararası Düzeni” ve “Araştırma Yöntemleri” gibi dersler vermektedir. International Studies Quarterly, International Studies Review, Geopolitics, Global Policy, PS: Political Science and Politics, ve Millennium gibi çok sayıda akademik dergide makaleleri yayımlanmıştır. Ocak 2015 – Aralık 2016 arasında iki aylık Ortadoğu Analiz dergisinin editörlüğünü ve Aralık 2016 – Nisan 2019 döneminde Insight Turkey dergisinin yardımcı editörlüğünü üstlendi. Yaz 2018 ve Yaz 2021 sayıları arasında Türkiye Ortadoğu Çalışmaları Dergisi‘nin editörlüğünü yaptı. TÜBİTAK ve Türkiye Bilimler Akademisi tarafından projeleri desteklendi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi: Eleştirel Bir Giriş [İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2024], Türkiye’de Militarist Devlet Söylemi [Kadim Yayınları, 2011], Türkiye Dış Politikası: İlkeler, Aktörler ve Uygulamalar [Alfa Yayınları, 2017], Dış Politikada Hesaplaşmak: Ak Parti, Ordu ve Kemalizm [Etkileşim Yayınları, 2015], The PKK-Kurdistan’s Workers Party’s Regional Politics During and After the Cold War [Palgrave Macmillan, 2017] Ortadoğu ve Postkolonyalizm [Pınar Yayınları, 2018], İmparatorluğun Savaş Kararı [Kadim Yayınları, 2019] başlıklı yedi kitabının yanı sıra Uluslararası İlişkilere Giriş: Tarih, Teori, Kavram ve Konular [Küre Yayınları, 2014] kitabının editörlüğünü yapmıştır.

Detaylı CV / Detailed CV

Ali Balcı is professor at the Department of International Relations in Sakarya University, Turkey. He graduated from the Department of International Relations at Uludağ University and obtained his MA and PhD degrees from the Department of International Relations at Sakarya University. He has been in the University of Manchester, and Columbia University as visiting scholar respectively. His academic writings appeared in such journals as: International Studies Quarterly, International Studies Review, Geopolitics, Global Policy, PS: Political Science and Politics, and Millennium. He is also the author of the following books: Türkiye’de Militarist Devlet Söylemi (Militarist State Discourse in Turkey) [Kadim Yayinları, 2011], Türkiye Dış Politikası: İlkeler, Aktörler, Uygulamalar (Turkey’s Foreign Policy: Principles, Actors, Practices) [Alfa Yayınları, 2017], Dış Politikada Hesaplaşmak: AK Parti, Ordu ve Kemalizm (Confronting through Foreign Policy: AK Party, Military and Kemalism), [Etkileşim Yayınları, 2015], The PKK-Kurdistan’s Workers Party’s Regional Politics During and After the Cold War [Palgrave, 2017], and Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi: Eleştirel Bir Giriş (The United Nations Security Council: A Critical Introduction), [İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2024]. Balci also is the co-editor of the following books: Ortadoğu Yıllığı (Middle East Annual) [Nobel Yayınları, 2006), and Uluslararası İlişkilere Giriş: Tarih, Teori, Kavram ve Konular [Introduction to International Relations: History, Theory, Concepts and Issues] [Küre Yayinları, 2014].

“Hakkında / Bio” için bir yanıt

  1. Büşra Akdoğan dedi ki:

    Ali hocam merhaba. Ben İngiliz Edebiyatı mezunuyum ve Dış İşleri Bakanlığının sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorum. Sınav içeriği Türk Dış Politikası olacaktır. Sıfırdan başlayıp bu alanı öğrenmek için başlangıç düzeyi ve devamında daha detaylı bir veya birkaç kitap önerebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.